11.11.2013

 

NAJBLIŻSZE SPOTKANIA W GRUPACH


17.11. (niedziela):

godz. 9.00 - Uczniowie z Gimnazjum Powiatowego (ul. Długa)

godz. 11.00 - Uczniowie z Gimnazjum nr 2

godz. 15.30 - Uczniowie z Gimnazjum Katolickiego, Michałówki, Zespołu Szkół nr 5, Unina

Spotkania odbywaj się w gmachu Katolickiego Liceum.

11.11.2013

 

“Słodko i zaszczytnie jest umrzeć za ojczyznę”! Horacy

Narodowe Święto Niepodległości jest najważniejszym polskim świętem narodowym.
11 listopada 1918 roku po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość.
Po latach rozbiorów, dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję
w latach 1772-1795, powstaniach narodowych (Listopadowym 1830 i Styczniowym 1863), 
zmaganiach na różnych frontach, Polacy dzięki niezłomności, patriotyzmowi i bohaterstwu  wywalczyli wolność.
Ogromną rolę w odzyskaniu niepodległości odegrał pierwszy marszałek Polski – Józef Piłsudski.
Dzień 11 listopada ustanowiono świętem narodowym w 1937 roku.
Od roku 1939 do 1989 obchodzenie tego święta było zakazane.

10.11.2013

 

Ogłoszenia parafialne – 10 listopada 2013r.

 1. Dzisiaj do puszek możemy złożyć swój dar serca przeznaczony na Pomoc Kościołowi w Potrzebie, dzisiejsze ofiary przeznaczone są na remont szkoły im. Św. Bernarda w Nigerii. Bóg zapłać za wszelkie złożone ofiary.
 2. Jutro11 listopada obchodzić będziemy Święto Odzyskania Niepodległości. Jest to już 95 rocznica powrotu naszej Ojczyzny na mapę świata. Uroczysta Msza św. w intencji naszej Ojczyzny zostanie odprawiona w kościele o godz. 10.00. Po Mszy św. przemarsz z udziałem pocztów sztandarowych, akademia w Domu Kultury, Harcerska gra miejska, sztafeta pływacka i spektakl Teatru Muzycznego „Od Czapy”. Pełny program w gablocie. Z tej też okazji młodzież z KSM-u rozprowadza przed kościołem małe flagi Polski, które można podarować dzieciom, bądź też umieścić w domu. Zachęcamy do podjęcia inicjatywy zakupu tych flag, młodzież dziękuje też za dobrowolne ofiary składane przy tej okazji na działalność naszego oddziału KSM-u.
 3. W tym tygodniu o godz. 17.00  zapraszamy na różaniec za zmarłych polecanych w wypominkach, a bezpośrednio po nim Eucharystia. W soboty modlitwa różańcowa będzie po Mszy św. o godz. 8.00, a w niedziele o godz. 17.30. Rozkład tegorocznych wypominek znajdziemy na tablicy ogłoszeń i w gazetce.  Od jutra również udamy się na wioski, by polecać Bogu zmarłych w Eucharystii. W tym tygodniu otaczamy modlitwą zmarłych:
  - poniedziałek: ul. Staszica, Kościelna, Parkowa, Sportowa, Olimpijska,
                         o godz. 19.00 – Jagodne i Puznów
  - wtorek: Osiedle Leszczyny (ul. Andresa, Sławińska, Cicha);
  - środa: ul. Kołłątaja, Konarskiego, Parysowska, Ks. Anny, Ks. Janusza, Krasickiego,
                 o godz. 19.00 – Zawady;
  - czwartek: Os. Targowa, o godz. 19.00 – Żabieniec;
  - piątek: Osiedle Zarzecze, o godz. 19.00 – Niecieplin;
  - sobota: ul. Senatorska,
  - niedziela: ul. Spacerowa, Radosna, Boczna.
  Zapraszamy też na modlitwę roczną za zmarłych, w każdą 2 niedzielę miesiąca na różaniec z czytaniem kartek o godz. 9.30 a po nim Msza św.
 4. Katechezy dla par z dekanatu garwolińskiego zamierzających zawrzeć związek małżeński odbędą się 17 i 24 XI oraz 01.XII, rozpoczynają się one o godz. 9.00 i trwają do 12.00. Zapisy drogą elektroniczną: rodzina@parafiagarwolin.pl lub sms: 787705057.
 5. Stowarzyszenie Rodzina Rodzinie składa serdeczne podziękowania wszystkim, którzy w dniach 1- 2 listopada wsparli dzieło budowy Pomnika - Grobu dzieci zmarłych przed narodzeniem. W czasie kwesty prowadzonej na cmentarzu w Garwolinie uzbieraliśmy kwotę 9554,15 zł, spotkaliśmy się z wielką życzliwością ze strony osób odwiedzających cmentarz za co bardzo serdecznie dziękujemy. Jednocześnie chcemy poinformować, ze budowa krypty przeznaczonej do pochówku dzieci już się rozpoczęła, dobiegają końca prace ziemne związane z jej budową.
 6. W środę zbiórka dla ministrantów z Gimnazjum, kandydatów na ministrantów na zbiórkę zapraszamy w następnym poniedziałek tj. 18 listopada.
 7. W czwartek po Msz św. wieczornej spotkanie Wspólnoty Krwi Chrystusa.
 8. W najbliższą niedzielę po Mszy św. o godz. 12.00 zapraszamy na spotkanie rodziców dzieci, które przygotowują się do I-wszej Komunii Świętej.
 9. W tym tygodniu P. Organista rozniesie opłatki:
  - we wtorek - Puznów,
  - środa - Niecieplin,
  - czwartek - Kol. Unin,
  - piątek - ul. Sławińska, Andresa, Cicha,
  - sobota - Natalia i Lucin.
 10. W tym tygodniu Pan powołał do siebie: śp. Adama Bogusza, Waldemara Sucheckiego, Zbigniewa Jacka Szulca, wieczny odpoczynek racz im dać Panie…

3.11.2013

 

MODLITWA ZA ZMARŁYCH NA CMENTARZU


do 2 do 8 listopada codziennie


o godz. 17.00 - Modlitwa rózańcowa za zmałych

o godz. 17.30 - Msza św.

Każdy z nas za pobożne nawiedzenie cmentarza
i modlitwy za zmarłych może uzyskać odpust zupełny.
Odpust ten można ofiarować tylko za dusze przebywające w czyśćcu.
ZAPRASZAMY
 

03.11.2013

 

OGŁOSZENIA PARAFIALNE – 31 NIEDZIELA ZWYKŁA - 3 listopada 2013r.

 1. Z racji pierwszej niedzieli miesiąca po Mszy św. o godz. 10.00 adoracja i modlitwa za zmarłych polecanych w wypominkach. W celu uzyskania odpustu nawiedzamy cmentarz indywidualnie. Papieskie intencje modlitwy na ten miesiąc: Ogólna: Aby kapłani, którzy przeżywają trudności, doznali pociechy w cierpieniach, wsparcia w wątpliwościach i utwierdzenia w wierności. Misyjna: Aby, jako owoc misji kontynentalnej, Kościoły w Ameryce Łacińskiej wysyłały misjonarzy do innych Kościołów.
 2. Codziennie w dniach od 2-8 listopada każdy z nas za pobożne nawiedzenie cmentarza i modlitwy za zmarłych może uzyskać odpust zupełny. Odpust ten można ofiarować tylko za dusze przebywające w czyśćcu. W tych dniach o godz. 17.00 na cmentarzu będzie odmawiany różaniec w intencji zmarłych a następnie o godz. 17.30 Msza św. Przez cały listopad będzie też sprawowana Msza św. gregoriańska za zmarłych polecanych w wypominkach. W tym roku rozpoczynamy modlitwę roczną za zmarłych polecanych w wypominkach. W każdą 2 niedzielę miesiąca zapraszamy na godz. 9.30 na różaniec z wyczytywaniem kartek wspominkowych a po nim Msza św. w int zmarłych polecanych w wypominkach. Pierwszy taki różaniec 8 grudnia. Zapraszamy.
 3. Przypominamy wszystkim, którzy dekorują groby swoich bliskich i wynoszą wszelkiego rodzaju odpady i zużyte znicze o konieczności ich segregowania. Prosimy czytać co jest napisane na kontenerach zanim wyrzucimy śmieci. Nie wyrzucamy odpadów w zawiązanych workach i reklamówkach ale odpowiednio do wyznaczonego pojemnika. Zużyte znicze w większości można pozbawić elementów plastikowych, wkładów z parafiną i elementów metalowych. Nie mieszajmy również naturalnych rzeczy z folią i plastikiem.  Tym, którzy zwracają na to uwagę składamy podziękowanie i wyrazy uznania za zrozumienie, że cmentarz jest wizytówką naszego miasta i wspólnym dziełem pamięci o naszych kochanych osobach.
 4. Informujemy, że od 8 listopada nasz cmentarz będzie otwarty w wyznaczonych godzinach. Przy każdej bramie znajduje się taka informacja.
 5. W dniu 10 listopada 2013r. (niedziela) zorganizowany zostanie bezpłatny wyjazd do Warszawy na uroczystości upamiętniające Ofiary Katastrofy Smoleńskiej, Zapisy przyjmowane będą w Biurze Poselskim Grzegorza Woźniaka przy ul. Kościuszki 22 od jutra do piątku w godz. 10.00-14.00. Zbiórka uczestników wyjazdu o godz. 16.30 w niedzielę przed naszą Kolegiatą.
 6. Ze względu  na oktawę Wszystkich Świętych w tym tygodniu nie będzie zbiórek dla ministrantów i  kandydatów.
 7. Pani Beata Dziubak, która zwracała się o pomoc materialną na leczenie nowotworowe składa na ręce księdza Proboszcza serdeczne podziękowanie wszystkim życzliwym Parafianom. Za dar serca, każdą ofiarę i modlitwę w jej intencji. Na ten cel zebrano 5731,49 zł.
 8. Bóg zapłać za ofiarę bezimienną na kościół – 1000zł.
 9. W czwartek  o godz. 19.00 spotkanie przygotowujące do sakramentu chrztu. W grudniu planowany termin sakramentu chrztu to święta Bożego Narodzenia  26 grudnia o godz. 12.00.
 10. W tym tygodniu nasz Organista zacznie roznosić opłatek do naszych rodzin. Poniedziałek – Dudka i Łętów; wtorek – Głosków; środa – Czyszkówek; czwartek – Żabieniec; piątek – Jagodne. Jest to opłatek poświęcony a korzystanie z posługi organisty jest wyrazem jedności z parafią.
 11. Za wszystkich zmarłych z naszych rodzin i polecanych w wypominkach. Wieczny odpoczynek racz im dac Panie....

27.10.2103

 

,,Chcesz mieć radość wieczną, złącz się z tym, który jest wieczny”.

św. Augustyn

 

1 listopad 2013

W piątek obchodzić będziemy Uroczystość Wszystkich Świętych. Jest to dzień radości i wesela, gdyż niezliczone rzesze naszych przodków cieszą się chwałą nieba i są dla nas znakiem nadziei, że to szczęście może być naszym udziałem. Tego dnia tradycyjnie nawiedzamy groby naszych bliskich, aby wyrazić naszą duchową łączność z nimi oraz okazać naszą pamięć i wdzięczność.

Msze św. w naszym kościele będą odprawione  o godz. 6.30; 8.00; (9.00-na cmentarzu);10.00; 15.00 i 17.00. Po Mszy św. o godz. 10.00 wyruszy uroczysta procesja na cmentarz grzebalny gdzie ok. 12.00 rozpocznie się Msza św. w intencji zmarłych spoczywających na naszym cmentarzu oraz polecanych w wypominkach. Po tej Mszy św. poświęcimy nowe pomniki i nagrobki naszych bliskich. Różaniec na cmentarzu o godz. 18.00.

2 listopad 2013

 W sobotę, 2 listopada obchodzić będziemy wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych (popularnie Dzień Zaduszny). Tego dnia cały Kościół modli się za zmarłych przebywających jeszcze w czyśćcu. Msze św. w kościele odprawiane będą o godz. 6.30;8.00; 16.00; (10.00 i 17.00-na cmentarzu). Nabożeństwo różańcowe na cmentarzu o godz. 18.00.
 

27.10.2013


OGŁOSZENIA PARAFIALNE - 30 NIEDZIELA ZWYKŁA - 27.10. 2013 r.

 1. Jutro obchodzić będziemy uroczystość św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza, głównych patronów naszej diecezji. Zachęcamy do modlitwy za naszych księży biskupów oraz całą wspólnotę Kościoła Siedleckiego.
 2. W poniedziałek na różaniec o godz. 17.00 zapraszają uczniowie z Publicznego Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi, będziemy modlić się w języku angielskim.
 3. Trwają katechezy neokatechumenalne w naszej parafii. Zaproszenie jest ciągle aktualne, zachęcamy do słuchania katechez w poniedziałki i czwartki o godz. 19.00 w auli KLO.
 4. Najbliższa konferencja chrzcielna w  czwartek 7 listopada o godz. 19.00.
 5. Zbliża się miesiąc listopad, poświęcony szczególnej pamięci o tych, którzy odeszli do wieczności. W tym miesiącu naszą modlitwą, darem Komunii św. oraz przyjmowanym cierpieniem staramy się dopomóc im jak najszybciej osiągnąć bramy nieba. Szczególną modlitwą Kościoła w tym czasie są wypominki, czyli modlitwa całej wspólnoty Kościoła za zmarłych z naszych rodzin. W naszej parafii w intencji zmarłych polecanych w wypominkach przez cały listopad odprawiana jest Msza św. gregoriańska oraz odmawiany jest codziennie różaniec.. Zachęcamy serdecznie do włączenia się w tą modlitwę. Kartki wypominkowe znajdziemy przy ołtarzach bocznych i gazetce. Prosimy o ich czytelne wypełnienie. Tak jak w poprzednich latach będzie wyznaczony dzień Mszy św. i różańca mieszkańcom okolicznych miejscowości.
 6. „Pomnik-krypta dzieci utraconych, to odpowiedź na ból rodziców przeżywających stratę swojego dziecka w wyniku poronienia. To również miejsce, w którym będą chowane dzieci pozostawione w szpitalu…” – Takich miejsc jest coraz więcej. Jedno z nich powstaje na naszym parafialnym cmentarzu w Garwolinie. Każdy z nas może dołączyć do grona budowniczych poprzez wsparcie finansowe. W dniu 1 i 2 listopada Stowarzyszenie Rodzina Rodzinie będzie kwestować na ten cel.

27.10.2013


DBAJMY O CMENTARZ - TO NASZE WSPÓLNE DOBRO

W ostatnich dniach zaczęliśmy porządkować groby bliskich na naszym cmentarzu parafialnym.  W ten sposób dajemy świadectwo o świętych obcowaniu i życiu wiecznym. Bardzo serdecznie dziękuję tym Wszystkim, którzy właściwie się zachowują w tym szczególnym miejscu i stosują do regulaminu funkcjonowania cmentarza i zmian, które nastąpiły w ostatnim roku. Wielu z nas domagało się postawienia kilku kontenerów na odpady, aby można było segregować śmieci na cmentarzu. W ubiegłym tygodniu zostały postawione takie pojemniki - specjalnie oznaczone - w pięciu punktach naszego cmentarza:

 1. oznaczony zieloną folią: na odpady naturalne (liście, ziemia, naturalne kwiaty, gałęzie),
 2. oznaczony fioletową folią: na sztuczne wieńce i sztuczne kwiaty,
 3. oznaczony czerwoną folią: na wyłącznie czyste szkło a więc bez elementów plastikowych, metalowych i wkładów z parafiną,
 4. oznaczony niebieską folią: na wszelkiego rodzaju odpady plastikowe a więc wkłady do zniczy, folie, celofany, reklamówki, nakładki metalowe do zniczy i różnego rodzaju śmieci.

  Jaka z tego korzyść skoro ktoś wyrzuca cały worek różnych odpadów do obojętnie którego z kontenerów albo odpady naturalne z workiem foliowym, bądź do szkła całe znicze z elementami plastikowymi i metalowymi? I tak wielu z nas ma co najmniej luźny stosunek do tej propozycji i pretensjonalnie wyrzuca jak było i jak popadło ponieważ – cytaty: „za to się płaci!, ksiądz nie będzie zawsze!, są od tego inni ludzie, niech segregują!, co mnie to obchodzi!” – to najbardziej cenzuralne wypowiedzi. Można mieć i takie podejście. Tylko pamiętajmy, że jest to miejsce spoczynku naszych Przodków i to my jesteśmy odpowiedzialni za ład i porządek na cmentarzu. Ponad to płacimy  w tym czasie na przełomie X / XI kilkadziesiąt tysięcy złotych za wywóz śmieci a mamy wiele oczekiwań i ciekawych rozwiązań co do funkcjonowania naszego cmentarza np. stała toaleta, nowe alejki, doprowadzenie bieżącej wody, remont kaplicy św. Antoniego itd. Pamiętajmy również, że obecne opłaty nie są pobierane za odpady (z wyjątkiem pogrzebu tzw. pokładne) ale za miejsce które przysługuje na cmentarzu przez 20lat. Nie płaciliśmy za to przez kilkadziesiąt lat (z wyjątkiem nowych miejsc) i teraz niektórym trudno to zrozumieć.
  Dlatego też apeluję o uczciwość i roztropność przy segregacji odpadów na cmentarzu. Zupełnie niepotrzebnie wrzucamy pieniądze do kosza bo można te odpady segregować i nie wrzucać do kontenera bezmyślnie wszystkiego co popadnie i jakkolwiek.Pozostaje również pytanie czy istniej taka konieczność dekorowania grobów naszych bliskich taką ilością zniczy i różnego rodzaju przemysłową tandetą? Być może NASI BLISCY czekają na szczerą modlitwę, post czy obecność w tym miejscu częściej niż raz do roku. Proszę o zwrócenie na to uwagi i wzajemne zdyscyplinowanie.  
                                                  Ks. Dariusz Radzikowski

27.10.2013

NIEDZIELA SEMINARYJA

27 października 2013 r. w naszej parafii gościliśmy przedstawicieli
Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Siedleckiej:
Rektora – ks. Prałata Mieczysława Głowackiego
oraz alumnów – Mariusza Nejranowskiego i Dariusza Wocha.
Razem z nami modlili się o święte powołania do służby Bogu i ludziom z naszej wspólnoty parafialnej.

Modlitwa za Siedleckie Seminarium

Boże w Trójcy Jedyny, Seminarium Siedleckie dla chwały Twojej powstało.
Spraw, by ustawicznie chwale Twojej służyło, aby jej nigdy nie umniejszało.
Spraw, aby z niego wychodzili zawsze, aż do ostatnich dni istnienia świata,
święci, żarliwi, ofiarni, pełni Twej i ludzi miłości kapłani.
Najświętsza Maryjo, niepokalanie poczęta Matko nasza, opiekuj się szkołą Syna Twego.
Święty Pawle Apostole, przejmuj swym zapałem wszystkich przełożonych i uczących w Seminarium.
Święci Apostołowie Szymonie i Judo, błagajcie Boga o łaski dla Seminarium, którego jesteście Patronami.
Święty Stanisławie Kostko, módl się, aby alumni byli żywym odbiciem twych cnót.

 Ojcze nasz..., Zdrowaś Maryjo..., Chwała Ojcu...

 

25.10.2013

 

 

1 listopada 2013 roku w portalu garwolin.org zostanie opublikowana autorska praca Sebastiana Jędrycha „Ludzie z Garwolina i okolic 1610-1945”. Praca będzie zawierała skrupulatnie zindeksowane chrzty, śluby i zgony z archiwum parafii p.w. Przemienienia Pańskiego w Garwolinie. Opracowanie składa się z trzech części. Każda z nich zawiera odpowiednio: chrzty, śluby i zgony odnotowane w parafii. Zakres chronologiczny pracy to lata 1610-1945, z tym że klauzula roku 1945 dotyczy jedynie zgonów; śluby zostały odnotowane do 1928 roku, a chrzty do roku 1912. Ograniczenie czasowe wynika z przepisów ustawy o ochronie danych osobowych. Docelowo poindeksowane będą zgony do czasów współczesnych, ale jest to jeszcze kwestią ustaleń z parafią.
Studnia wiedzy o naszej przeszłości
W pracy będzie można znaleźć wszystkich mieszkańców miejscowości Budzeń, Czyszków, Czyszkówek, Dudka, Ewelin, Garwolin, Głosków, Goździk, Górki, Jagodne, Leszczyny, Łętów, Miętne, Niecieplin, Puznów, Rębków, Ruda Talubska, Sulbiny, Trąbki, Unin, Wola Rębkowska, Zawady, jak również mieszkańców innych miejscowości, których nie sposób tu wymienić. Indeksacja miała charakter szczegółowy – oznacza to, że prócz informacji o imieniu, nazwisku, roku wydarzenia i numerze aktu wypisane zostało również to, kim byli rodzice dziecka, jakie nazwisko panieńskie nosiła matka dziecka, w jakim wieku dziecko było podawane do chrztu, kim byli państwo młodzi, jak się nazywali ich rodzice, w jakim wieku stawali na ślubnym kobiercu, skąd pochodzili, informacja czy ich rodzice żyją, informacje o wieku zmarłej osoby, jej rodzicach, ewentualnych małżonkach, a także wszelkie dodatkowe informacje, które można odnaleźć w dokumentach.
-Praca ma charakter publikacji elektronicznej. W związku ze zbyt obfitą ilością materiału, którego nie sposób było zaprezentować wycinkowo ze względu na istotność wszystkich danych, nie udało się wydać książki w formie papierowej, jak pierwotnie planowano. Elektroniczny charakter pracy pozwala na aktualizowanie jej o nowe dane i nowe zdjęcia, a także na poprawienie ewentualnych błędów. Publikacja elektroniczna będzie miała większy zasięg niż papierowa, przede wszystkim dlatego, że dostęp do niej będzie bezpłatny. Praca jest „studnią wiedzy” – gdyby została wydana w formie papierowej liczyłaby ponad 4000 stron i musiałaby być wydana w wielu tomach. Na jej podstawie mogłoby powstać kilkanaście oddzielnych opracowań. Z pracy dowiadujemy się m.in. jakie nazwiska występowały na ziemi garwolińskiej od 1610 roku, jakie szlacheckie rodziny zamieszkiwały Garwolin i okolice, jakie choroby i nieszczęścia spotykały naszych przodków oraz jakie zawody uprawiali. Opracowanie publikacji trwało 8 lat i było możliwe dzięki uprzejmości Kurii Siedleckiej i Parafii Przemienia Pańskiego w Garwolinie- informuje Sebastian Jędrych.
Poznaj przodków
W ostatnich latach w Polsce bardzo popularne stały się genealogia i badanie losów własnej rodziny. Wiele osób zajmuje się tym amatorsko, z potrzeby poznania własnych korzeni. – ,,Jeżeli Państwa korzenie wywodzą się z ziemi garwolińskiej, to opracowanie „Ludzie z Garwolina i okolic 1610-1945” z pewnością okaże się bardzo przydatną publikacją, od której będą Państwo mogli zacząć swoje badania genealogiczne lub je kontynuować, nie wychodząc z domu’’– zapewnia autor pracy.
Pomóż ulepszyć publikację
Autor przyznaje, że praca ma wciąż wiele błędów, spowodowanych m.in. amatorskim charakterem tłumaczeń z języka łacińskiego i języka rosyjskiego, niedbałym charakterem pisma księży, monotonicznością wprowadzania danych oraz automatyzacją procesu indeksacji. –,,Każde zwrócenie uwagi na błąd pomoże ulepszyć pracę. Publikacja jest dla nas samych. Chcę, by była coraz lepsza i atrakcyjniejsza”– podkreśla Sebastian Jędrych.

Obecnie autor na własną rękę, dzięki uprzejmości portalu www.garwolin.org, uzupełnia publikację o zdjęcia, które wizualizują osoby w niej opisane. Autor zachęca do przesyłania zdjęć, co pozwoli na pełną wizualizację pracy. Co roku – jeśli okoliczności pozwolą – praca będzie aktualizowana o nowe dane z kolejnych lat oraz zdjęcia.

Gotowa praca zostanie opublikowana 1 listopada 2013 na stronie www.genealogia.garwolin.org. Na stronie będzie można znaleźć informacje o tym, jak korzystać z opracowania, a także kilka słów o autorze i wiele innych ciekawych informacji.