27.10.2013

DBAJMY O CMENTARZ - TO NASZE WSPÓLNE DOBRO

W ostatnich dniach zaczęliśmy porządkować groby bliskich na naszym cmentarzu parafialnym.  W ten sposób dajemy świadectwo o świętych obcowaniu i życiu wiecznym. Bardzo serdecznie dziękuję tym Wszystkim, którzy właściwie się zachowują w tym szczególnym miejscu i stosują do regulaminu funkcjonowania cmentarza i zmian, które nastąpiły w ostatnim roku. Wielu z nas domagało się postawienia kilku kontenerów na odpady, aby można było segregować śmieci na cmentarzu. W ubiegłym tygodniu zostały postawione takie pojemniki - specjalnie oznaczone - w pięciu punktach naszego cmentarza:

1. oznaczony zieloną folią: na odpady naturalne (liście, ziemia, naturalne kwiaty, gałęzie),
  2. oznaczony fioletową folią: na sztuczne wieńce i sztuczne kwiaty,
  3. oznaczony czerwoną folią: na wyłącznie czyste szkło a więc bez elementów plastikowych, metalowych i wkładów z parafiną,
  4. oznaczony niebieską folią: na wszelkiego rodzaju odpady plastikowe a więc wkłady do zniczy, folie, celofany, reklamówki, nakładki metalowe do zniczy i różnego rodzaju śmieci.

Jaka z tego korzyść skoro ktoś wyrzuca cały worek różnych odpadów do obojętnie którego z kontenerów albo odpady naturalne z workiem foliowym, bądź do szkła całe znicze z elementami plastikowymi i metalowymi? I tak wielu z nas ma co najmniej luźny stosunek do tej propozycji i pretensjonalnie wyrzuca jak było i jak popadło ponieważ – cytaty: „za to się płaci!, ksiądz nie będzie zawsze!, są od tego inni ludzie, niech segregują!, co mnie to obchodzi!” – to najbardziej cenzuralne wypowiedzi. Można mieć i takie podejście. Tylko pamiętajmy, że jest to miejsce spoczynku naszych Przodków i to my jesteśmy odpowiedzialni za ład i porządek na cmentarzu. Ponad to płacimy  w tym czasie na przełomie X / XI kilkadziesiąt tysięcy złotych za wywóz śmieci a mamy wiele oczekiwań i ciekawych rozwiązań co do funkcjonowania naszego cmentarza np. stała toaleta, nowe alejki, doprowadzenie bieżącej wody, remont kaplicy św. Antoniego itd. Pamiętajmy również, że obecne opłaty nie są pobierane za odpady (z wyjątkiem pogrzebu tzw. pokładne) ale za miejsce które przysługuje na cmentarzu przez 20lat. Nie płaciliśmy za to przez kilkadziesiąt lat (z wyjątkiem nowych miejsc) i teraz niektórym trudno to zrozumieć.
    Dlatego też apeluję o uczciwość i roztropność przy segregacji odpadów na cmentarzu. Zupełnie niepotrzebnie wrzucamy pieniądze do kosza bo można te odpady segregować i nie wrzucać do kontenera bezmyślnie wszystkiego co popadnie i jakkolwiek.Pozostaje również pytanie czy istniej taka konieczność dekorowania grobów naszych bliskich taką ilością zniczy i różnego rodzaju przemysłową tandetą? Być może NASI BLISCY czekają na szczerą modlitwę, post czy obecność w tym miejscu częściej niż raz do roku. Proszę o zwrócenie na to uwagi i wzajemne zdyscyplinowanie.
                                                    Ks. Dariusz Radzikowski